DIN 933 A2 M 4X35
Hexagon head screws
Item number
093324 35
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377091239
Net weight per 100 pc.
0,357 kg
Item number
093324 35
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377091239
Net weight per 100 pc.
0,357 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 4 mm |
| Total length (l) | 35 mm |
| Type of thread | Metric |
| Height of head (k) | 2,8 mm |
| Corner measurement (e) | 7,66 mm |
| Head shape | Hexagonal head |
| Drive size | SW 7 |
| Drive shape (drive) | Outer hex |
| strength class (Rm) | 500 N/mm² |
Product information
Applications
Ideal for screw connections in the machine and Metal construction area.Area of use
Machine construction, Metal construction, FacadeShare DIN 933 A2 M 4X35