DIN 933 A4-70 M 8X55
Hexagon head screws
Item number
093348 55
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377096456
Net weight per 100 pc.
2,340 kg
Item number
093348 55
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377096456
Net weight per 100 pc.
2,340 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 8 mm |
| Total length (l) | 55 mm |
| Type of thread | Metric |
| Height of head (k) | 5,3 mm |
| Corner measurement (e) | 14,38 mm |
| Head shape | Hexagonal head |
| Drive size | SW 13 |
| Drive shape (drive) | Outer hex |
| strength class (Rm) | 700 N/mm² |
Product information
Applications
Ideal for screw connections in the machine and solar area.Area of use
Machine construction, SolarShare DIN 933 A4-70 M 8X55