DIN 933 A4-80 M 5X12
Hexagon head screws
Item number
09334805 12
Materials
A4-80
EAN/GTIN
4043377097552
Net weight per 100 pc.
0,287 kg
Item number
09334805 12
Materials
A4-80
EAN/GTIN
4043377097552
Net weight per 100 pc.
0,287 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 5 mm |
| Total length (l) | 12 mm |
| Type of thread | Metric |
| Height of head (k) | 3,5 mm |
| Corner measurement (e) | 8,79 mm |
| Head shape | Hexagonal head |
| Drive size | SW 8 |
| Drive shape (drive) | Outer hex |
| strength class (Rm) | 800 N/mm² |
Product information
Applications
Ideal for screw connections in the machine and solar area.Area of use
Machine construction, SolarFEATURES
- tensile strength 800 N/mm²Share DIN 933 A4-80 M 5X12