DIN 933 A4 M 3X30 SZ
Hexagon head screws with slot
Item number
0933403 30
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377092281
Net weight per 100 pc.
0,161 kg
Packaging units:
1.000
Item number
0933403 30
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377092281
Net weight per 100 pc.
0,161 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 3 mm |
| Total length (l) | 30 mm |
| Type of thread | Metric |
| Height of head (k) | 2 mm |
| Corner measurement (e) | 6 mm |
| Head shape | Hexagonal head with Slot |
| Drive size | SW 5,5 |
| Drive shape (drive) | Outer hex with Slot |
| strength class (Rm) | 500 N/mm² |
Product information
Applications
Ideal for screw connections in the machine and solar area.Area of use
Machine construction, SolarShare DIN 933 A4 M 3X30 SZ