DIN 935 A2 M 16
Hexagon castle nuts, slotted
Item number
0935216
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377099952
Net weight per 100 pc.
3,890 kg
Item number
0935216
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377099952
Net weight per 100 pc.
3,890 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 16 mm |
| Type of thread | Metric |
| Corner measurement (e) | 26,75 mm |
| Drive size | SW 24 |
| Drive shape (drive) | Outer hex |
| strength class (Rm) | 500 N/mm² |
| Height (m) | 19 mm |
| Measurement w (w) | 13 mm |
Product information
Area of use
Machine constructionShare DIN 935 A2 M 16