DIN 935 A2 M 27
Hexagon castle nuts, slotted
Item number
0935227
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377100009
Net weight per 100 pc.
19,200 kg
Item number
0935227
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377100009
Net weight per 100 pc.
19,200 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 27 mm |
| Type of thread | Metric |
| Height (m) | 30 mm |
| Measurement w (w) | 22 mm |
| Corner measurement (e) | 45,2 mm |
| Drive size | SW 41 |
| Drive shape (drive) | Outer hex |
| strength class (Rm) | 500 N/mm² |
Product information
Area of use
Machine constructionShare DIN 935 A2 M 27