DIN 935 A4 M 8
Hexagon castle nuts, slotted
Item number
093548
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377100177
Net weight per 100 pc.
0,735 kg
Packaging units:
100
Item number
093548
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377100177
Net weight per 100 pc.
0,735 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 8 mm |
| Type of thread | Metric |
| Height (m) | 9,5 mm |
| Measurement w (w) | 6,5 mm |
| Corner measurement (e) | 14,38 mm |
| Drive size | SW 13 |
| Drive shape (drive) | Outer hex |
| strength class (Rm) | 500 N/mm² |
Product information
Area of use
Machine constructionShare DIN 935 A4 M 8