DIN 937 A2 M 30
Hexagon slotted thin castle nuts
Item number
0937230
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377100634
Net weight per 100 pc.
13,300 kg
Item number
0937230
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377100634
Net weight per 100 pc.
13,300 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 30 mm |
| Type of thread | Metric |
| Height (m) | 18 mm |
| Measurement w (w) | 11 mm |
| Corner measurement (e) | 50,85 mm |
| Pitch (p) | 3,5 mm |
| Drive size | SW 46 |
| Drive shape (drive) | Outer hex |
| strength class (Rm) | 500 N/mm² |
Product information
Area of use
Machine constructionShare DIN 937 A2 M 30