DIN 937 A2 M 6
Hexagon slotted thin castle nuts
Item number
093726
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377100641
Net weight per 100 pc.
0,250 kg
Item number
093726
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377100641
Net weight per 100 pc.
0,250 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 6 mm |
| Type of thread | Metric |
| Height (m) | 6 mm |
| Measurement w (w) | 3,5 mm |
| Corner measurement (e) | 11,05 mm |
| Pitch (p) | 1 mm |
| Drive size | SW 10 |
| Drive shape (drive) | Outer hex |
| strength class (Rm) | 500 N/mm² |
Product information
Area of use
Machine constructionShare DIN 937 A2 M 6