DIN 937 A4 M 20
Hexagon slotted thin castle nuts
Item number
0937420
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377100719
Net weight per 100 pc.
4,110 kg
Packaging units:
25
Item number
0937420
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377100719
Net weight per 100 pc.
4,110 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 20 mm |
| Type of thread | Metric |
| Height (m) | 13 mm |
| Measurement w (w) | 8 mm |
| Corner measurement (e) | 32,95 mm |
| Pitch (p) | 2,5 mm |
| Drive size | SW 30 |
| Drive shape (drive) | Outer hex |
| strength class (Rm) | 500 N/mm² |
Product information
Area of use
Machine constructionShare DIN 937 A4 M 20