DIN 95 A2 3,5X45
Slotted raised countersunk head wood screws
Item number
0095235 45
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377016690
Net weight per 100 pc.
0,253 kg
Item number
0095235 45
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377016690
Net weight per 100 pc.
0,253 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 3,5 mm |
| Total length (l) | 45 mm |
| Type of thread | Wooden thread |
| Head shape | Raised countersunk head |
| Diameter of head (dk) | 6,5 mm |
| Height of head (k) | 1,93 mm |
| Drive shape (drive) | Slot |
| strength class (Rm) | 500 N/mm² |
| Thread length (b) | 27 mm |
Product information
Applications
Ideal for screw connections in the wood area.Area of use
Timber constructionShare DIN 95 A2 3,5X45