DIN 95 A4 5,5X20
Slotted raised countersunk head wood screws
Item number
0095455 20
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377018236
Net weight per 100 pc.
0,385 kg
Packaging units:
200
Item number
0095455 20
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377018236
Net weight per 100 pc.
0,385 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 5,5 mm |
| Total length (l) | 20 mm |
| Type of thread | Wooden thread |
| Head shape | Raised countersunk head |
| strength class (Rm) | 500 N/mm² |
| Thread length (b) | 12 mm |
| Diameter of head (dk) | 10,2 mm |
| Height of head (k) | 2,75 mm |
| Drive shape (drive) | Slot |
Product information
Applications
Ideal for screw connections in the wood area.Area of use
Timber constructionShare DIN 95 A4 5,5X20