DIN 965 A4 M 10X50 Z
Cross recessed countersunk head screws
Item number
09654010 50
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377344458
Net weight per 100 pc.
2,860 kg
Packaging units:
100
Item number
09654010 50
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377344458
Net weight per 100 pc.
2,860 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 10 mm |
| Total length (l) | 50 mm |
| Type of thread | Metric |
| Head shape | Countersunk head |
| Diameter of head (dk) | 18 mm |
| Height of head (k) | 5 mm |
| Drive shape (drive) | Pozidrive |
| strength class (Rm) | 700 N/mm² |
| Measurement a (a) | 3 mm |
| Drive size | PZ4 |
Product information
Applications
Ideal for screw connections in the machine area.Area of use
Machine constructionShare DIN 965 A4 M 10X50 Z