DIN 965 A4 M 3X14 Z
Cross recessed countersunk head screws
Item number
0965403 14
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377118912
Net weight per 100 pc.
0,073 kg
Packaging units:
500
Item number
0965403 14
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377118912
Net weight per 100 pc.
0,073 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 3 mm |
| Total length (l) | 14 mm |
| Type of thread | Metric |
| Head shape | Countersunk head |
| Diameter of head (dk) | 5,6 mm |
| Height of head (k) | 1,65 mm |
| Drive shape (drive) | Pozidrive |
| strength class (Rm) | 500 N/mm² |
| Measurement a (a) | 1 mm |
| Drive size | PZ1 |
Product information
Applications
Ideal for screw connections in the machine area.Area of use
Machine constructionShare DIN 965 A4 M 3X14 Z