DIN EN 1661 A2-70 M 6
Hexagon flange nuts with serration
Item number
166126
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377412461
Net weight per 100 pc.
0,310 kg
Item number
166126
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377412461
Net weight per 100 pc.
0,310 kg
- Technical data
- Product information
- Product Information Files
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 6 mm |
| strength class (Rm) | 700 N/mm² |
| Type of thread | Metric |
| Drive size | SW 10 |
| Drive shape (drive) | Outer hex |
| Corner measurement (e) | 11,05 mm |
| Height (m) | 6 mm |
| flange diameter (dc) | 14,2 mm |
Product information
Product benefits
large bearing surface with serrationApplications
Attach adapter plates and other components with a large, required supporting surface.Use in wet rooms and outdoor applications (A2) including industrial and marine environment (A4).
Area of use
Machine construction, SolarFEATURES
- with flange- with serration
Product Information Files
Share DIN EN 1661 A2-70 M 6