DIN EN 1661 A4-70 M 8
Hexagon flange nuts with serration
Item number
166148
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377412539
Net weight per 100 pc.
0,683 kg
Item number
166148
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377412539
Net weight per 100 pc.
0,683 kg
- Technical data
- Product information
- Product Information Files
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 8 mm |
| strength class (Rm) | 700 N/mm² |
| Type of thread | Metric |
| Drive size | SW 13 |
| Drive shape (drive) | Outer hex |
| Corner measurement (e) | 14,38 mm |
| Height (m) | 8 mm |
| flange diameter (dc) | 17,9 mm |
Product information
Product benefits
large bearing surface with serrationApplications
Attach adapter plates and other components with a large, required supporting surface.Use in wet rooms and outdoor applications (A2) including industrial and marine environment (A4).
FEATURES
- with flange- with serration
Product Information Files
Share DIN EN 1661 A4-70 M 8