ISO 14579 A4-70 M 4X25 TX20
Socket head cap screws with six lobe drive
Item number
1457944 25
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377350169
Net weight per 100 pc.
0,315 kg
Packaging units:
500
Item number
1457944 25
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377350169
Net weight per 100 pc.
0,315 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 4 mm |
| Total length (l) | 25 mm |
| Thread length (b) | 25 mm |
| Type of thread | Metric |
| Head shape | Cylinder head |
| Diameter of head (dk) | 7 mm |
| Height of head (k) | 4 mm |
| Drive size | TX20 |
| Drive shape (drive) | Inner multi-tooth |
| strength class (Rm) | 700 N/mm² |
Product information
Product benefits
Wobble-free driving featureThe TX inner multi-tooth drive allows the screw to be easily and securely screwed in when the screw is attached and countersunk.
Applications
For screw connections in machine construction, the furniture industry, sanitary construction and heating construction.Use in damp rooms and outdoor applications without significant levels of chlorides or sulphur dioxides.
Area of use
Machine constructionShare ISO 14579 A4-70 M 4X25 TX20