ISO 14580 A4 M 2X20 TX6
Hexalobular socket cheese head screws
Item number
1458042 20
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377413062
Net weight per 100 pc.
0,048 kg
Packaging units:
1.000
Item number
1458042 20
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377413062
Net weight per 100 pc.
0,048 kg
- Technical data
- Product information
- Product Information Files
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 2 mm |
| Total length (l) | 20 mm |
| Thread length (b) | 20 mm |
| Type of thread | Metric |
| Head shape | Cylinder head |
| Diameter of head (dk) | 3,7 mm |
| Height of head (k) | 1,55 mm |
| Drive size | TX6 |
| Drive shape (drive) | Inner multi-tooth |
| strength class (Rm) | 500 N/mm² |
Product information
Product benefits
Wobble-free driveThe TX driving feature allows you to insert the screws safely and easily without any risk of them coming out again
Applications
For screw connections in machine construction, the furniture industry, sanitary construction and heating constructionUse in damp rooms and outdoor applications without significant levels of chlorides or sulphur dioxides
Area of use
Machine construction, Other applicationsFEATURES
- "0" = reduced load capacityProduct Information Files
Share ISO 14580 A4 M 2X20 TX6