ISO 14581 A2 M 4X10 TX20
Countersunk head screws with six lobe drive
Item number
1458124 10
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377115775
Net weight per 100 pc.
0,106 kg
Item number
1458124 10
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377115775
Net weight per 100 pc.
0,106 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 4 mm |
| Total length (l) | 10 mm |
| Type of thread | Metric |
| Head shape | Countersunk head |
| Diameter of head (dk) | 8,4 mm |
| Height of head (k) | 2,7 mm |
| Drive size | TX20 |
| Drive shape (drive) | Inner multi-tooth |
| strength class (Rm) | 500 N/mm² |
Product information
Area of use
Machine constructionFEATURES
- "0" = reduced load capacityShare ISO 14581 A2 M 4X10 TX20