ISO 14583 A2 M 5X60/60 TX25
Raised cheese head screws with six lobe drive
Item number
1458325 60
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377233318
Net weight per 100 pc.
1,010 kg
Item number
1458325 60
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377233318
Net weight per 100 pc.
1,010 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 5 mm |
| Total length (l) | 60 mm |
| Type of thread | Metric |
| Head shape | pan head |
| Diameter of head (dk) | 9,5 mm |
| Height of head (k) | 3,7 mm |
| Drive size | TX25 |
| Drive shape (drive) | Inner multi-tooth |
| strength class (Rm) | 700 N/mm² |
Product information
Product benefits
Wobble-free driving featureThe TX inner multi-tooth drive allows the screw to be easily and securely screwed in when the screw is attached and countersunk.
Applications
Ideal for screw connections in the machine area.Area of use
Machine constructionShare ISO 14583 A2 M 5X60/60 TX25