ISO 14583 A4 M 3X50/50 TX10
Raised cheese head screws with six lobe drive
Item number
1458343 50
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377294395
Net weight per 100 pc.
0,267 kg
Packaging units:
500
Item number
1458343 50
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377294395
Net weight per 100 pc.
0,267 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 3 mm |
| Total length (l) | 50 mm |
| Type of thread | Metric |
| Head shape | pan head |
| Diameter of head (dk) | 5,6 mm |
| Height of head (k) | 2,4 mm |
| Drive size | TX10 |
| Drive shape (drive) | Inner multi-tooth |
| strength class (Rm) | 500 N/mm² |
Product information
Product benefits
Wobble-free driving featureThe TX inner multi-tooth drive allows the screw to be easily and securely screwed in when the screw is attached and countersunk.
Applications
Ideal for screw connections in the machine area.Area of use
Machine constructionShare ISO 14583 A4 M 3X50/50 TX10