ISO 14587 A4 C 6,3X100 TX30
Raised countersunk tapping screws with six lobe drive
Item number
14587463 100
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377324153
Net weight per 100 pc.
1,912 kg
Packaging units:
200
Item number
14587463 100
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377324153
Net weight per 100 pc.
1,912 kg
- Technical data
- Product information
- Product Information Files
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 6,3 mm |
| Total length (l) | 100 mm |
| Type of thread | Sheet thread |
| Head shape | Raised countersunk head |
| Diameter of head (dk) | 11,3 mm |
| Height of head (k) | 3,8 mm |
| Drive size | TX30 |
| Drive shape (drive) | Inner multi-tooth |
| diameter imperial (inch) (d) | 14 " |
| total length imperial (inch) ((Inch)) | 4 " |
Product information
Product benefits
Wobble-free driveThe TX inner multi-tooth drive facilitates simple and secure screwing without a "come out effect"
Applications
Sheet metal screw connections in sanitary and heating installation.Use in damp rooms and outdoor applications without significant levels of chlorides or sulphur dioxides.
The sheets of the parts to be screwed together must be larger than the thread pitch of the screw selected.
Area of use
Metal constructionFEATURES
- Sheet thread- TX
- Raised countersunk
Product Information Files
Share ISO 14587 A4 C 6,3X100 TX30