ISO 14587 A4 C 6,3X19 TX30
Raised countersunk tapping screws with six lobe drive
Item number
14587463 19
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377236357
Net weight per 100 pc.
0,454 kg
Packaging units:
500
Item number
14587463 19
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377236357
Net weight per 100 pc.
0,454 kg
- Technical data
- Product information
- Product Information Files
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 6,3 mm |
| Total length (l) | 19 mm |
| Type of thread | Sheet thread |
| Head shape | Raised countersunk head |
| Diameter of head (dk) | 11,3 mm |
| Height of head (k) | 3,8 mm |
| Drive size | TX30 |
| Drive shape (drive) | Inner multi-tooth |
| diameter imperial (inch) (d) | 14 " |
| total length imperial (inch) ((Inch)) | 0,75 " |
Product information
Product benefits
Wobble-free driveThe TX inner multi-tooth drive facilitates simple and secure screwing without a "come out effect"
Applications
Sheet metal screw connections in sanitary and heating installation.Use in damp rooms and outdoor applications without significant levels of chlorides or sulphur dioxides.
The sheets of the parts to be screwed together must be larger than the thread pitch of the screw selected.
Area of use
Metal constructionFEATURES
- Sheet thread- TX
- Raised countersunk
Product Information Files
Share ISO 14587 A4 C 6,3X19 TX30