ISO 15480 AISI 410 3,9X13
Self drilling screws hexagon flange head, type K
Item number
15480400639 13
Materials
C1
EAN/GTIN
4043377363633
Net weight per 100 pc.
0,130 kg
Packaging units:
1.000
Item number
15480400639 13
Materials
C1
EAN/GTIN
4043377363633
Net weight per 100 pc.
0,130 kg
- Technical data
- Product information
- Product Information Files
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 3,9 mm |
| Total length (l) | 13 mm |
| Height of head (k) | 3,45 mm |
| Head shape | Hexagonal head |
| Type of thread | Sheet thread |
| Corner measurement (e) | 5,96 mm |
| Drive size | SW 5,5 |
| Drive shape (drive) | Outer hex |
| flange diameter (dc) | 8,3 mm |
| Measurement dp (dp) | 3,1 mm |
Product information
Applications
- suitable for steelArea of use
Metal constructionFEATURES
- Martensitic stainless steel hardened (1.4006)- similar DIN 7504, type K
Share ISO 15480 AISI 410 3,9X13