ISO 4017 A4-70 M 14X100
Hexagon head screws
Item number
4017414 100
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377330642
Net weight per 100 pc.
12,190 kg
Item number
4017414 100
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377330642
Net weight per 100 pc.
12,190 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 14 mm |
| Total length (l) | 100 mm |
| Type of thread | Metric |
| Head shape | Hexagonal head |
| Height of head (k) | 8,8 mm |
| Drive size | SW 21 |
| Drive shape (drive) | Outer hex |
| strength class (Rm) | 700 N/mm² |
Product information
Applications
Ideal for screw connections in the machine area.Area of use
Machine constructionShare ISO 4017 A4-70 M 14X100