ISO 4017 A4-70 M 16X150
Hexagon head screws
Item number
4017416 150
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377330901
Net weight per 100 pc.
23,700 kg
Item number
4017416 150
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377330901
Net weight per 100 pc.
23,700 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 16 mm |
| Total length (l) | 150 mm |
| Type of thread | Metric |
| Head shape | Hexagonal head |
| Height of head (k) | 10 mm |
| Drive size | SW 24 |
| Drive shape (drive) | Outer hex |
| strength class (Rm) | 700 N/mm² |
Product information
Applications
Ideal for screw connections in the machine area.Area of use
Machine constructionShare ISO 4017 A4-70 M 16X150