ISO 4017 A4-80 M 12X40
Hexagon head screws
Item number
401748012 40
Materials
A4-80
EAN/GTIN
4043377230324
Net weight per 100 pc.
4,310 kg
Packaging units:
50
Item number
401748012 40
Materials
A4-80
EAN/GTIN
4043377230324
Net weight per 100 pc.
4,310 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 12 mm |
| Total length (l) | 40 mm |
| Type of thread | Metric |
| Head shape | Hexagonal head |
| Height of head (k) | 7,5 mm |
| Drive size | SW 18 |
| Drive shape (drive) | Outer hex |
| strength class (Rm) | 800 N/mm² |
Product information
Applications
Ideal for screw connections in the machine area.Area of use
Machine constructionShare ISO 4017 A4-80 M 12X40