ISO 4017 A4-80 M 20X130
Hexagon head screws
Item number
401748020 130
Materials
A4-80
EAN/GTIN
4043377332660
Net weight per 100 pc.
34,000 kg
Item number
401748020 130
Materials
A4-80
EAN/GTIN
4043377332660
Net weight per 100 pc.
34,000 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 20 mm |
| Total length (l) | 130 mm |
| Type of thread | Metric |
| Drive size | SW 30 |
| Drive shape (drive) | Outer hex |
| Head shape | Hexagonal head |
| Height of head (k) | 12,5 mm |
| strength class (Rm) | 800 N/mm² |
Product information
Applications
Ideal for screw connections in the machine area.Area of use
Machine constructionShare ISO 4017 A4-80 M 20X130