ISO 4028 A4 M 12X50
Hexagon socket set screws with dog point
Item number
4028412 50
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377074027
Net weight per 100 pc.
3,139 kg
Packaging units:
100
Item number
4028412 50
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377074027
Net weight per 100 pc.
3,139 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 12 mm |
| Total length (l) | 50 mm |
| Type of thread | Metric |
| Hardness | 21 |
| Drive shape (drive) | Hexagonal socket |
| Drive size | SW 6 |
| Peg length (z) | 6 mm |
| Measurement dp (dp) | 8,14 mm |
Product information
Area of use
Facade, Machine construction, Metal construction, Other applicationsShare ISO 4028 A4 M 12X50