ISO 4762 A2-70 M 16X260
Hexagon socket head cap screws, partial thread
Item number
4762216 260
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377258519
Net weight per 100 pc.
44,200 kg
Item number
4762216 260
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377258519
Net weight per 100 pc.
44,200 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 16 mm |
| Total length (l) | 260 mm |
| Type of thread | Metric |
| Drive shape (drive) | Hexagonal socket |
| Drive size | SW 14 |
| strength class (Rm) | 700 N/mm² |
| Thread length (b) | 44 mm |
| Head shape | Cylinder head |
| Diameter of head (dk) | 24 mm |
| Height of head (k) | 16 mm |
Product information
Applications
Ideal for screw connections in the machine and solar area.Area of use
Machine construction, SolarShare ISO 4762 A2-70 M 16X260