ISO 4762 A2-70 M 8X60/60
Hexagon socket head cap screws, fullthread
Item number
476228 60/60
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377062468
Net weight per 100 pc.
2,890 kg
Item number
476228 60/60
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377062468
Net weight per 100 pc.
2,890 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 8 mm |
| Total length (l) | 60 mm |
| Type of thread | Metric |
| Head shape | Cylinder head |
| Diameter of head (dk) | 13 mm |
| Height of head (k) | 8 mm |
| Drive size | SW 6 |
| Drive shape (drive) | Hexagonal socket |
| strength class (Rm) | 700 N/mm² |
Product information
Applications
Ideal for screw connections in the machine and solar area.Area of use
Machine construction, SolarShare ISO 4762 A2-70 M 8X60/60