ISO 4762 A4-70 M 16X120
Hexagon socket head cap screws, partial thread
Item number
4762416 120
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377063564
Net weight per 100 pc.
21,800 kg
Item number
4762416 120
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377063564
Net weight per 100 pc.
21,800 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 16 mm |
| Total length (l) | 120 mm |
| Thread length (b) | 44 mm |
| Type of thread | Metric |
| Head shape | Cylinder head |
| Diameter of head (dk) | 24 mm |
| Height of head (k) | 16 mm |
| Drive size | SW 14 |
| Drive shape (drive) | Hexagonal socket |
| strength class (Rm) | 700 N/mm² |
Product information
Applications
Ideal for screw connections in the machine and solar area.Area of use
Machine construction, SolarShare ISO 4762 A4-70 M 16X120