ISO 4762 A4-80 M 24X100
Hexagon socket head cap screws, partial thread
Item number
476248024 100
Materials
A4-80
EAN/GTIN
4043377066978
Net weight per 100 pc.
47,100 kg
Packaging units:
10
Item number
476248024 100
Materials
A4-80
EAN/GTIN
4043377066978
Net weight per 100 pc.
47,100 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 24 mm |
| Total length (l) | 100 mm |
| Thread length (b) | 60 mm |
| Type of thread | Metric |
| Head shape | Cylinder head |
| Diameter of head (dk) | 36 mm |
| Height of head (k) | 24 mm |
| Drive size | SW 19 |
| Drive shape (drive) | Hexagonal socket |
| strength class (Rm) | 800 N/mm² |
Product information
Applications
Ideal for screw connections in the machine area.Area of use
Machine constructionShare ISO 4762 A4-80 M 24X100