ISO 4762 A4-80 M 5X22
Hexagon socket head cap screws, fullthread
Item number
47624805 22
Materials
A4-80
EAN/GTIN
4043377067173
Net weight per 100 pc.
0,430 kg
Packaging units:
500
Item number
47624805 22
Materials
A4-80
EAN/GTIN
4043377067173
Net weight per 100 pc.
0,430 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Total length (l) | 22 mm |
| Diameter (d) | 5 mm |
| Type of thread | Metric |
| Head shape | Cylinder head |
| Diameter of head (dk) | 8,5 mm |
| Height of head (k) | 5 mm |
| Drive size | SW 4 |
| Drive shape (drive) | Hexagonal socket |
| strength class (Rm) | 800 N/mm² |
Product information
Applications
Ideal for screw connections in the machine area.Area of use
Machine constructionShare ISO 4762 A4-80 M 5X22