ISO 4762 A4 M 2,5X16
Hexagon socket head cap screws, fullthread
Item number
4762425 16
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377064530
Net weight per 100 pc.
0,070 kg
Packaging units:
1.000
Item number
4762425 16
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377064530
Net weight per 100 pc.
0,070 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 2,5 mm |
| Total length (l) | 16 mm |
| Type of thread | Metric |
| Head shape | Cylinder head |
| Diameter of head (dk) | 4,5 mm |
| Height of head (k) | 2,5 mm |
| Drive size | SW 2 |
| Drive shape (drive) | Hexagonal socket |
| strength class (Rm) | 500 N/mm² |
Product information
Applications
Ideal for screw connections in the machine and solar area.Area of use
Machine construction, SolarShare ISO 4762 A4 M 2,5X16