ISO 7380-1 A4-070 M 6X80/80
Hexagon socket button head screws with fullthread
Item number
7380146 80
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377266019
Net weight per 100 pc.
1,580 kg
Packaging units:
100
Item number
7380146 80
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377266019
Net weight per 100 pc.
1,580 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 6 mm |
| Total length (l) | 80 mm |
| Type of thread | Metric |
| Head shape | pan head |
| Diameter of head (dk) | 10,5 mm |
| Height of head (k) | 3,3 mm |
| Measurement t (t) | 2,08 mm |
| Drive size | SW 4 |
| Drive shape (drive) | Hexagonal socket |
| strength class (Rm) | 560 N/mm² |
Product information
Applications
Sheet metal screw in the bathroom - and heatingUse in damp rooms and outdoor applications without significant levels of chlorides and Schwefeldioxyden
Area of use
Metal construction, Other applicationsFEATURES
- "0" = reduced load capacityShare ISO 7380-1 A4-070 M 6X80/80