ISO 7380-1 A4-070 M 8X110/110
Hexagon socket button head screws with fullthread
Item number
7380148 110
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377266040
Net weight per 100 pc.
3,830 kg
Packaging units:
50
Item number
7380148 110
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377266040
Net weight per 100 pc.
3,830 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 8 mm |
| Total length (l) | 110 mm |
| Type of thread | Metric |
| Head shape | pan head |
| Diameter of head (dk) | 14 mm |
| Height of head (k) | 4,4 mm |
| Measurement t (t) | 2,6 mm |
| Drive size | SW 5 |
| Drive shape (drive) | Hexagonal socket |
| strength class (Rm) | 560 N/mm² |
Product information
Applications
Sheet metal screw in the bathroom - and heatingUse in damp rooms and outdoor applications without significant levels of chlorides and Schwefeldioxyden
Area of use
Metal construction, Other applicationsFEATURES
- "0" = reduced load capacityShare ISO 7380-1 A4-070 M 8X110/110