ISO 7380-2 A4 M 4X10/10 TX20
Button head screws TX-drive flange with fullthread
Item number
738024T4 10
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377316196
Net weight per 100 pc.
0,130 kg
Packaging units:
1.000
Item number
738024T4 10
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377316196
Net weight per 100 pc.
0,130 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 4 mm |
| Total length (l) | 10 mm |
| Type of thread | Metric |
| Head shape | pan head |
| Diameter of head (dk) | 9,4 mm |
| Height of head (k) | 2,2 mm |
| Measurement t (t) | 1,5 mm |
| Drive size | TX20 |
| Drive shape (drive) | Inner multi-tooth |
| strength class (Rm) | 500 N/mm² |
Product information
Product benefits
Wobble-free driving featureThe TX inner multi-tooth drive allows the screw to be easily and securely screwed in when the screw is attached and countersunk.
Applications
Sheet metal screw connections in sanitary and heating installation.Use in damp rooms and outdoor applications without significant levels of clorides or sulphur dioxides.
Area of use
Metal construction, Other applicationsFEATURES
- "0" = reduced load capacityShare ISO 7380-2 A4 M 4X10/10 TX20