ISO 7380-2 A4 M 6X16/16
Hexagon socket button head screw flange with fullthread
Item number
7380246 16
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377249777
Net weight per 100 pc.
0,460 kg
Packaging units:
200
Item number
7380246 16
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377249777
Net weight per 100 pc.
0,460 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 6 mm |
| Total length (l) | 16 mm |
| Type of thread | Metric |
| Head shape | pan head |
| Diameter of head (dk) | 13,6 mm |
| Height of head (k) | 3,3 mm |
| Measurement t (t) | 2,08 mm |
| Drive size | SW 4 |
| Drive shape (drive) | Hexagonal socket |
| strength class (Rm) | 500 N/mm² |
Product information
Applications
Sheet metal screw in the bathroom - and heatingUse in damp rooms and outdoor applications without significant levels of chlorides and Schwefeldioxyden
Area of use
Metal construction, Other applicationsFEATURES
- "0" = reduced load capacityShare ISO 7380-2 A4 M 6X16/16