NF E 27-128 A4 M 6X35
Slotted mushroom head screws
Item number
2712846 35
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377403469
Net weight per 100 pc.
0,878 kg
Packaging units:
200
Item number
2712846 35
Materials
A4
EAN/GTIN
4043377403469
Net weight per 100 pc.
0,878 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| strength class (Rm) | 500 N/mm² |
| Diameter (d) | 6 mm |
| Total length (l) | 35 mm |
| Type of thread | Metric |
| Head shape | Cross recessed pan head |
| Diameter of head (dk) | 15 mm |
| Height of head (k) | 3,3 mm |
| Slot width (n) | 1,9 mm |
| Slot depth (t) | 1,2 mm |
| Drive shape (drive) | Slot |
Product information
Applications
Ideal for screw connections in the machine area.Area of use
Machine constructionShare NF E 27-128 A4 M 6X35