DIN 933 A4-80 M 6X75
Hexagon head screws
Item number
09334806 75
Materials
A4-80
EAN/GTIN
4043377276445
Net weight per 100 pc.
1,530 kg
Item number
09334806 75
Materials
A4-80
EAN/GTIN
4043377276445
Net weight per 100 pc.
1,530 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 6 mm |
| Total length (l) | 75 mm |
| Type of thread | Metric |
| Height of head (k) | 4 mm |
| Corner measurement (e) | 11,05 mm |
| Head shape | Hexagonal head |
| Drive size | SW 10 |
| Drive shape (drive) | Outer hex |
| strength class (Rm) | 800 N/mm² |
Product information
Applications
Ideal for screw connections in the machine and solar area.Area of use
Machine construction, SolarFEATURES
- tensile strength 800 N/mm²Share DIN 933 A4-80 M 6X75