ISO 4017 A4-80 M 6X75
Hexagon head screws
Item number
40174806 75
Materials
A4-80
EAN/GTIN
4043377333520
Net weight per 100 pc.
1,530 kg
Item number
40174806 75
Materials
A4-80
EAN/GTIN
4043377333520
Net weight per 100 pc.
1,530 kg
- Technical data
- Product information
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 6 mm |
| Total length (l) | 75 mm |
| Type of thread | Metric |
| Drive size | SW 10 |
| Drive shape (drive) | Outer hex |
| Head shape | Hexagonal head |
| Height of head (k) | 4 mm |
| strength class (Rm) | 800 N/mm² |
Product information
Applications
Ideal for screw connections in the machine area.Area of use
Machine constructionShare ISO 4017 A4-80 M 6X75