ISO 7380-2 A2 M 4X10/10 TX20
Button head screws TX-drive flange with fullthread
Item number
738022T4 10
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377242587
Net weight per 100 pc.
0,130 kg
Item number
738022T4 10
Materials
A2
EAN/GTIN
4043377242587
Net weight per 100 pc.
0,130 kg
- Technical data
- Product information
- Product Information Files
- Catalog page
Technical data
| Diameter (d) | 4 mm |
| Total length (l) | 10 mm |
| Type of thread | Metric |
| Head shape | pan head |
| Diameter of head (dk) | 9,4 mm |
| Height of head (k) | 2,2 mm |
| Measurement t (t) | 1,3 mm |
| Drive size | TX20 |
| Drive shape (drive) | Inner multi-tooth |
| strength class (Rm) | 500 N/mm² |
Product information
Product benefits
Wobble-free driving featureThe TX inner multi-tooth drive allows the screw to be easily and securely screwed in when the screw is attached and countersunk.
Applications
Sheet metal screw connections in sanitary and heating installation.Use in damp rooms and outdoor applications without significant levels of clorides or sulphur dioxides.
Area of use
Metal construction, Other applicationsFEATURES
- "0" = reduced load capacityProduct Information Files
Share ISO 7380-2 A2 M 4X10/10 TX20